Altının gözü o verilerde: 15.30’dan sonraki rakama dikkat!

  • Haber7

Yurt içi piyasalarda gündem Haziran ayı enflasyon verileri iken küresel çapta ise ABD’den gelecek olan veriler takip edilecek.

TÜİK, Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziran ayı enflasyonu yüzde 1,64 olurken, genel enflasyon ise 71,60’a geriledi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ‘gri listeden çıkış’ kararı sonrası ise Borsa İstanbul’da hareketlilik devam ediyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,34 yükselişle 10.909,45 puandan başladı.

FED faiz toplantısı tarihleri ekonomi ilgililerinin gündeminde. Altın, kripto, borsa gibi pek çok alanda etkili olan ABD Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım başladı.

Altın fiyatları ise kritik ABD verisi öncesinde sınırlı şekilde yükseldi.

Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda gündemi Para Piyasası Uzmanı Volkan Dükkancık, Haber7’ye değerlendirdi.

 

 

 

ÇARPICI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ!

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Para Piyasası Uzmanı Volkan Dükkancık, sıkı para politikasının sonucu olarak enflasyonda gerilemelerin yaşandığını belirtti. Dükkancık, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini dile getiren Volkan Dükkancık, Türkiye’de dezenflasyon sürecinin başladığını açıkladı. Piyasa Uzmanı Dükkancık, haziran ayı enflasyon rakamları doğrultusunda temmuz ve ağustos enflasyon rakamlarının da düşüş eğiliminde hareket edeceğini söyledi. Dükkancık, yıl sonuna doğru enflasyonun yıllık bazda yüzde 50’lerin altında görülebileceğini belirtti.

 

 

BORSADA YATIRIMCIYI NELER BEKLİYOR?

Borsa İstanbul’da yaşanan son gelişmelerin iki ana başlıkta değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Para Piyasası Uzmanı Volkan Dükkancık, iki ana başlığı borsanın önündeki engeller ve fırsatlar olarak açıkladı. Borsa’nın önündeki engelleri yüksek faiz olarak belirten Dükkancık, yüksek faizin şirketleri karlılık anlamında, yatırımcıları ise alternatif yönelimler açısından yorduğunu belirtti. Orta uzun vadede bu süreçlerin sonuçlarının olumlu yansıyacağını ifade eden Dükkancık, hafta başı itibarıyla yabancı girişinde artışların yaşandığını da dile getirdi. Gri listeden çıkış kararı, kredi not artışına ilişkin beklentilerin artması ile enflasyonda düşüşün piyasaya olumlu yansıdığını belirten Dükkancık, borsada yıl sonu tahminini 13 bin seviyelerinde olduğunu açıkladı.

 

 

ALTINDA ABD VERİSİ BEKLEYİŞİ!

Altını jeopolitik riskler ve majör merkez bankalarının faiz oranlarının etkilediğini söyleyen Para Piyasası Uzmanı Volkan Dükkancık, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine girdiğini ve Fed’in yıl sonuna doğru faiz indirimlerine başlaması ile altının destekleneceğini belirtti. Dükkancık, bugün ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam rakamlarının altın için önemli bir etken olduğunu söyledi. Altında sınırlı yükselişlerin Fed’in faiz indirimlerine başlaması ile ivme kazanacağını dile getiren  Dükkancık, ons altında yıl içerisinde 2.300 – 2.600 seviyelerinin görülebileceğini ifade etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x