Altın fiyatları yeniden sevindiriyor

ABD enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,3 olan beklentilerin altında yıllık yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Bu da Fed’in sıkılaştırma yanlısı para politikasını gevşeteceği beklentilerine yol açtı. Doların değer kaybından destek bulan altın fiyatları yeniden değer kazanmaya başladı. 

Gram altın fiyatı güne yatay bir seyirle başladı. Altının gramı 1813 liradan işlem görüyor.

Ons altın da 1965 dolar seviyelerinde yatay seyrini sürdürüyor.

Çeyrek altın 3016 lira, cumhuriyet altını ise 12410 liradan alıcı buluyor.

DOLAR YÜKSELİYOR, EURO TARİHİ ZİRVEDE

Doların küresel para birimleri karşısındaki kaybına rağmen Dolar/TL yükselişini sürdürüyor. Kur bugüne 28,66 TL’den başlarken, Euro 31,20 TL ile tarihi zirvede başladı.

Dün açıklanan ABD enflasyonu küresel piyasalara can suyu oldu. ABD’de enflasyon beklentilerin altında yıllık yüzde 3,2 arttı. Aylık bazda ise herhangi bir değişim göstermedi. 

Ekim’de gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık yüzde 0,2 olarak gerçekleşti. Ekim’de gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları yıllık yüzde 4,0 olarak gerçekleşti. 

Beklentilerin altında gerçekleşen enflasyon rakamları Fed’in faiz artış politikasını sorgulamaya itecek mahiyette olduğu için ABD borsalarının vadelilerindeki yükselişi hızlandırırken, doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi ise yüzde 0,70 düşüşle 104,787’e kadar geriledi. Dolar endeksi bu sabaha ise 103,965’ten başladı. 

Beklentilerin altında kalan enflasyon rakamları Fed’in para politikasının gidişatını değiştirme konusunda yeniden düşünmeye iteceğinden ötürü küresel piyasaları yeşile döndürdü. ABD borsaları yüzde 2,39 ila yüzde 1,43 yükseliş sergilerken Borsa İstanbul yüzde 1,36 yükseliş ile küresel piyasalardan negatif ayrışmaya son verdi. 

Türkiye’nin cari dengesi beklentilerin üstünde fazla verdi. Cari denge eylül ayında 1.88 milyar dolar fazla verdi. Beklentiler 1.37 milyar dolar olacağı şeklindeydi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 7.118 milyon ABD doları fazla verdi. 

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 3,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Açıklanan rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Yıllık cari dengede son iki ayda 7,3 milyar dolar iyileşme sağlandı. Program öngörülerimiz doğrultusunda bu iyileşmenin devamını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Şimşek “Yatırımcı güveninin geri geldiğini” söyledi. 

Bugün bütçe dengesi rakamları açıklanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin grup toplantısında konuşacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x