İran’da başörtüsüz kadınlara metro yasağı

İran’ın başkenti Tahran’da, başörtüsü takmayan kadınlara metro personeli tarafından engellemeler getirildiği raporlandı.

The Guardian’ın İran devlet televizyonundan aktardığı habere göre, Tahran metrosunda başörtüsü uygulama grupları kurulacağı bildirildi. Haberde, başörtüsü takmayan kadınların gişelerden geçmelerine izin verilmeyerek çalışmalarının yasaklanacağı yer aldı.

Tahran Metro Şirketi, “İran’ın asil halkının başörtüsü konusundaki talepleri doğrultusunda” Tahran ve banliyö metro istasyonlarında sözlü hatırlatma projesi başlattığını duyurmuştu. Ancak İran devlet televizyonunda yayınlanan son görüntülerde, metro personelinin bilet bariyerinden başörtüsüz geçmeye çalışan kadınları engellediği görüldü.

Polis, başörtüsü kurallarını ihlal edenlerin “sonuçlarına ilişkin uyarı mesajları” alacağını söyledi.

The Guardian’da yer alan haberde, başörtüsüz kadınlara metro yasağına ilişkin “İran kamu kurumlarını başörtüsü konusunda daha fazla sorumluluk almaya zorlama çabalarının bir parçası gibi görünüyor” denildi.

Hükümet daha önce yaptığı açıklamada, kıyafet kurallarına uymayan kadınları tespit etmek için sokaklara kameralar yerleştirmeyi ve mevcut trafik kamerası CCTV’lerini kullanmayı planladığını ve para cezaları uygulanacağını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir