Fotoğraflar Karşılaştırıldı! Putin Dublör mü Kullanıyor?

Ukrayna ve Rusya arasında başlayan savaşın ardından Vladimir Putin hakkında basına pek çok teori yansıdı. Putin’in ciddi sağlık sorunları yaşadığı pek çok kez Ukrayna istihbaratı tarafından iddia edildi. Rus lider hakkında şimdi de dublör kullandığı iddiaları ortaya atıldı.  

Rusya Devlet Başkanı Putin, bu hafta Ukrayna’nın Mariupol şehrini ziyaret etti.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Putin’in kameralara konuştuğu sırada arkasından bir kişinin, ‘Buradaki her şey şov’ diye bağırmasıyla ilgili tartışmaların ardından şimdi de Mariupol’e giden kişinin ‘gerçek Putin’ olup olmadığı tartışılıyor.

Kamuoyunun önünde fazla görünmeyen Rus liderin, Mariupol’de de dublör kullanmış olabileceği iddia edildi.

Sosyal medyada yayılan tartışmalarda Putin’in 21 Şubat’ta Moskova’da yaptığı bir konuşmadan alınan görüntüsüyle, Mariupol’de çekilen görüntüler yan yana getirildi.

İki ayrı görüntüde Putin’in çene yapısının farklı görünmesi dikkat çekti.

Konuyla ilgili Kyiv Post’a konuşan Ukrayna askeri istihbarat yetkilisi Andriy Yusov, ‘Putin’e benzeyen biri Mariupol’ü ziyaret etti’ dedi.

Putin’in dublör kullandığı iddiaları Ukrayna savaşının başından bu yana birkaç kez gündeme gelmişti ancak bu iddialar hiçbir zaman kanıtlanamadı.

Birkaç ay önce Ukrayna askeri istihbaratının başındaki Kyrilo Budanov, Rus liderin suikast girişimi riskini azaltmak için dublör kullandığını öne sürmüştü.

Budanov, ‘Rusya Başkanı Vladimir Putin kendisine benzeyen en az üç kişiyi kullanıyor. Ona benzemek için estetik ameliyatı oluyorlar. Bizim bildiğimiz üç kişi var gerçekte kaç kişi olduklarını bilmiyoruz’ demişti.

Rusya lideri Putin’in savaşın ilk aylarında Ukrayna direnişinin merkez noktalarından biri olan Mariupol’e düzenlediği ziyaret geçen cumartesi günü yayımlanmıştı.

Ziyaretin ne zaman gerçekleştiği net olarak bilinmese de, Rus liderin aynı gün ilhakın 9. yıldönümü nedeniyle Kırım’da olduğunu biliniyor.

Putin’in Rusya tarafından ele geçirilen bölgelere yönelik bu ilk ziyareti Kiev yönetimi tarafından tepkiyle karşılanmış, Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Putin’in ziyaret için akşam saatlerini seçmesiyle ilgili olarak ‘Hırsız gece gelir’ yorumuna yer verilmişti.

Zelenski’nin üst düzey danışmanı Podolyak ise Putin’in ziyaretini, ‘Suçlu her zaman suç mahalline döner’ sözleriyle değerlendirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir