Bu da seferi astronot! Bir günde tam 16 sahur ve iftar…

41 yaşındaki BAE’li astronot Sultan Neyadi, 3 Mart’ta istasyona kenetlenen Crew 6 uzay aracında NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren Hoburg’la birlikte seyahat etti.

Bu da Müslüman astronotun her gün 16 günbatımı ve gündoğumuna şahit olan uzay istasyonunda nasıl oruç tutacağı veya oruç tutup tutmayacağının merak edilmesine sebebiyet verdi.

Neyadi, ocak ayında düzenlediği bir basın toplantısında astronotların seferi tanımına uyduğunu ve aslında oruçtan muaf olabileceğini söylemişti.

Seferi astronot, birkaç gün önce Twitter’dan paylaştığı bir gönderide şu ifadelere yer verdi:
Hayırlı Ramazanlar. Hepinize güzelliklerle dolu bir ay diliyorum. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki güzel gece manzarasını hepinizle paylaşıyorum.

Astronotun açıklamasına eşlik eden videoda ise hilal şeklindeki Ay’ın uzaktan görünüşü yer aldı. Ay’ın bu şekilde hilal görünümüne kavuşmasının Ramazan ayının başlangıcına işaret ettiği biliniyor. Müslümanlar bu manzaraya “Ramazan hilali” adını veriyor.

Neyadi uzay istasyonunda 6 ay geçirecek ve bu denli uzun süreli bir uzay görevini tamamlayan ilk BAE astronotu olacak.

Astronotun istasyondaki görev süresi boyunca yeryüzünde hem Ramazan hem de Kurban Bayramı kutlanmış olacak. Neyadi kendisinin de bayramları istasyonda kutlayacağını söylüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na görev alacak yeni mürettebatın üyelerinden BAE’li astronot Sultan al-Neyadi (41) seferi olduğu için uzay görevi sırasında oruç tutmayacağını söylemişti.
Daha önce de Suudi ve Malezyalı astronotlar ramazan ayını uzayda geçirmişti.

Space X’in Falcon 9 roketiyle 26 Şubat’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Dragon kapsülünün 6’ıncı mürettebatı basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtlamıştı.

Ekipte yer alan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzaya gönderdiği ikinci astronot olmaya hazırlanan Sultan al-Neyadi, altı ay sürecek görevin ramazana denk gelmesi sebebiyle oruç tutup tutmayacağının sorulması üzerine, “Ben seferi tanımı içindeyim” dedi ve bu nedenle orucun zorunlu olmadığını belirtmişti.

Her şeyin görevi tehlikeye sokabileceğini ya da mürettebat üyelerini riske atabileceğine dikkat çeken Neyadi “Yeterli miktarda yemek yenmesine izin verildiğini” söylemişti.

BAE’den ilk astronot Hazzaa al-Mansoori Eylül 2019’da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda sekiz gün geçirmişti. Hazza Al Mansouri, 2019’da sekiz günlük bir yolculuk için uzay istasyonuna giden ilk Arap astronot oldu.

Suudi Arabistan Kralı Selman’ın üçüncü oğlu Sultan bin Selman da, 1985’te ABD uzay mekiği Discovery ile uzaya gitmiş, yolculuğu da ramazanın son günlerine denk gelmişti. “Uzayda Yedi Gün” adlı kitabında uzayda geçirdiği süre boyunca İslami görevlerini yerine getirmekten kapsamlı bir şekilde bahseden Selman, uzayda oruçlu olarak günü bitirdiğinde çok susadığını, arkadaşlarının da iftar saatinde uyumaları gerekirken kendisine eşlik ettiğini anlatmıştı.

SEFERİ ORUCU

İslam dininde seferi oruç şartları belirlenmiştir. Bir kişinin seferi orucunu tutması için şu durumları yerine getirmesi gereklidir:

Seferi oruç şartları arasında en önemlisi yolculuk mesafesiyle ilgilidir.
Yaşanılan şehrin dışında en az 90 km uzaklıkta bir yere yolculuk yapılacaksa; seferi oruç tutulabilir.
Kişi yolculuk yaptığı şehirde 15 günden fazla kalacaksa, o artık gittiği yerde misafir değildir ve orada oruç tutma görevini taşımaktadır.
Eğer 15 günden daha az bir süre kalacaksa; gidilen yerde misafir olarak kabul edilir ve oruç tutma zorunda değildir. Dilerse bu orucu kazaya bırakabilir ve sonrasında tutabilir.
Yolculuk bitiminde kaç gün oruç tutulmadıysa; o günlerin kaza orucunun tutulması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir