Bu 2 Altcoin Sıradaki LUNA mı? Sıfıra mı Gidiyor?

Kripto para piyasası, Mayıs 2022’de Terra LUNA-UST’nin başına gelenlerden sonra stablecoin’lere karşı mesafeli davrandı. Şimdi korkulan oluyor ve bazı stablecoin’ler tekrar dolar sabitliğini kaybetmeye başladı.

Yeni bir LUNA çöküşü daha mı geliyor? DeFi uzmanları cevaplıyor

Twitter’dan deneyimli kripto araştırmacısı ve eğitimcisi @DefiIgnas, USD Coin’in (USDC) LUNA-UST benzeri bir şekilde çökmeyeceğinden emin. Araştırmacı, USD Coin (USDC) rezervlerinin ABD’deki çökmüş bankacılık kuruluşlarına maruz kalmasının, ikinci en büyük stablecoin’i başını belaya sokmak için çok düşük olduğunu söylüyor. Bu nedenle, Circle’ın ve onun amiral gemisi ürününün başına en kötüsü çoktan gelmiş olabilir.

@DefiIgnas, son tweet’lerinde, USDC stablecoin’in sorunları ile TerraUSD’nin (UST) Mayıs 2022’deki çöküşü arasındaki benzerlikleri abartmamayı tavsiye etti…

Analizlerde, USDC’nin dolaşımdaki arzını destekleyen tüm rezervlerinden sadece %9’unun, yaklaşık 3,3 milyar iflas eden Silicon Valley Bank’ta (SVB) sıkıştığı vurgulandı. Ancak bu para bile er ya da geç banka sigorta prosedürleri aracılığıyla geri alınabilir.

Sonuç olarak, kesin hasar 200 milyon doların altında olabilir ve USDC için dramatik bir son önermiyor. Ayrıca, USDC basmaya yetkili şirket Circle, olası kayıpları karşılamaya ve USDC dengesini yeniden kurmaya yetecek kadar Kısa Vadeli ABD Hazinesine sahip.

DAI tehlikede olabilir mi?

DAI, geçen yılki Terra çöküşünden sonra önce çıkan stablecoin’lerden biriydi. Son gelişmelerin ardından arkasındaki şirket MakerDAO, DAI stablecoin’ini korumak için bir acil durum planı açıklıyor.

MakerDAO forumunda yapılan resmi bir gönderiye göre şirket, protokolüne yönelik tehditleri sınırlamak için acil bir yönetici teklifi talep etti. DAI, krizin ortasında %8 düşerek bu zamana kadarki en düşük seviyesi olan 0,88 doları gördü.

10 Mart’ta başlayan USDC krizi ışığında Maker, USDC ile bağlantılı çok sayıda teminatı olduğunu belirtti. Şu anda DAO’nun, DAI stablecoin’ini destekleyen 3,1 milyar USDC değerinden fazla teminatı var. Maker yöneticileri, başlangıç için çeşitli likidite sağlayıcılarının USDC’den DAI’ye dönüştürülmesini teklif ediyor.

Teklifin onaylanması durumunda, GUSD adlı başka bir stablecoin modülü için günlük basım limiti 50 milyon DAI’den 10 milyon DAI’ye düşürülecek.

USDC toparlanıyor

Circle, USDC rezervlerinin bir kısmını SVB’de saklarken, ikinci en büyük stablecoin fiyat sabitliğini kaybetti ve bazı spot borsalarda 0,85 dolara kadar düştü. USDC şu anda 0,94 dolar seviyesine kadar toparlanmayı başardı. Bu nedenle, USDC sorunlarını bir yıl önce Terra (LUNA) ekosisteminin çökmesine yol açan sorunlarla karşılaştırmak abartı olabilir.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Bitcoin’de Silicon Valley Bank krizinin ardından kısa süre sonra toparlanmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir