ABD: “Federal gözetim sağlanana kadar kripto şirketlerine güvenemeyiz”

ABD’nin Hazine Bakanlığı yetkilisi, FTX’in çöküşünü, 1990’larda herkes tarafından bilinen bir bankanın iflasıyla karşılaştırdı.

Yetkili, federal gözetim altına alınmadığı sürece kripto şirketlerinin güvenilmesi zor olduklarını dile getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Michael Hsu, şu anki haliyle insanların hangi kripto şirketlerine güvenebileceklerini bilmelerinin herhangi bir yolu olmadığını söyledi.

Hsu, Washington’da gerçekleşen Uluslararası Bankacılar Enstitüsünün etkinliğinde, “Güvenilir bir denetim sağlanmadığı sürece sahadaki oyuncuların hangilerinin güvenilir olduğunu bilemeyeceğiz. Şu anda hiçbir kripto platformu tarafsızca denetlenmiyor, biri bile.” dedi.

Hsu, geçen yıl yaşanan FTX kargaşasının, eskiden uluslararası bir banka olan Bank of Credit and Commerce International’ı (BCCI) hatırlattığını belirtti. Bankanın 1991 yılında iflasıyla, FTX’in “çarpıcı benzerlikler” taşıdığını söyledi. Büyük resimden sorumlu tek bir düzenleyici olmamasının, ne gibi sonuçlar doğuracağına dikkat çekti.

Finansal İstikrar Kurulu gibi uluslararası standart belirleyici kuruluşların, sektörü denetlemek adına kapsamlı çözümler üzerinde çalıştıklarını da ekledi.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir